Sivas Emlakçılar Birliği

İmar Affı Cinayettir

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 50 binin üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği deprem sonrası imar affı yine gündeme geldi. İmar affına karşı çıktıklarının altını çizen Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; “Son depremden sonra belediyelerin sıkı tedbirler alacağını düşünüyorum. İmar affı artık olmasın. İmar affı cinayettir” dedi.

DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; 6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketinin ardından Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi olan depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Depremde ölenlere Allah’tan rahmet dileyen Çayır, “Deprem öldürmüyor ne yazık ki yapılar insanları mağdur duruma düşürüyor. Eksik inşa edilen yapılar, kontrolsüz yapılar bilhassa 1999’dan önceki yapılar daha çok hasar görüyor” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Sivas’ın kısmi olarak deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çekerek Başkan Çayır, “Şu an 7 şiddetinde bir deprem olsa ne kadar konut ayakta kalır; bunun şimdiden değerlendirilerek çalışmasının yapılması lazım. Hiç uzak mahallelere gitmeye gerek yok. İstasyon Caddesi’nden girin, Atatürk Caddesi’nden çıkın; burada bulunan binaların birçoğu eski yapılar, fiyatları da çok yüksek. Bir şekilde kentsel dönüşüme çevrilip yeniden yapılandırılması lazım” açıklamasında bulundu.

SİVAS’TA YATAY MİMARİYE GEÇMELİYİZ

Türkiye’nin deprem gerçeğini unutmaması gerektiğinin altını çizen Çayır, “Son depremden sonra belediyelerin sıkı tedbirler alacağını düşünüyorum. Artık imar affı olmasın. İmar affı cinayettir. Bunun da takipçisi olacağız. Sivas’ta yatay mimariye geçmemiz lazım. Çoklu katlardan ziyade en fazla 5 katlı yapılar olacak şekilde imar yapılanması gerekiyor. Yeteri kadar toprak alanımız var. Yeni deprem yönetmeliğine uygun binaları yatay mimariyle inşa ettiğimiz zaman Sivas’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. /Fatih TABUR/